Szukaj
 
Wszawica 
2009-01-21

Wszawica  

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, przekazuje podstawowe informacje dotyczące występowania i zwalczania wszawicy.

Wszawica, powszechnie uważana jest za chorobę wstydliwą, kojarzoną z brudem i biedą, co nie jest prawdą ponieważ występuje na całym świecie, nawet w dobrych warunkach higienicznych. Jej rozpowszechnianiu sprzyjają duże skupiska ludzkie.

Możliwości przenoszenia  są różnorodne. Można ją przenieść stojąc blisko siebie w środkach komunikacji miejskiej, w szkołach, przedszkolach lub poprzez grzebienie, szaliki, bieliznę pościelową.

 

Wszawicę  powodują wszy (owady – pasożyty) niewielkich rozmiarów (2-3 mm) żywiące się krwią ludzką. Występują trzy typy wszy: głowowa, odzieżowa i łonowa. Najczęściej spotykana jest wesz głowowa, która żyje na owłosionej części głowy. Składa ona swoje jajeczka (gnidy) na głowie, najczęściej u nasady włosów, blisko skóry.  Po tygodniu wylęgają się z nich larwy, które dojrzewają po kolejnych siedmiu dniach. Larwy przegryzają skórę głowy i wysysają krew, którą się odżywiają. Równocześnie wstrzykują w skórę ślinę, która wywołuje silny świąd. W miejscu ukłucia powstaje niewielka, swędząca grudka. Jeśli strupki zostaną zdrapane może dojść do powikłań, tzw zakażenia wtórnego  - ropnego zapalenia skóry i węzłów chłonnych.

 

Objawy wszawicy: świąd skóry, widoczne gnidy oraz  dorosłe wszy. Gnidy to malutkie milimetrowe szaro - białe kuleczki, przyklejone u nasady włosów, które najczęściej można zauważyć za małżowinami usznymi i na potylicy. 

 

Leczenie polega na stosowaniu środków owadobójczych na owłosioną skórę głowy. Środki te są dostępne w aptece w postaci: szamponów, lo tionów oraz preparatów roślinnych. Stosuje się je w sposób podany przez producenta na załączonej u lo tce. Zabiegi dezynfekcyjne należy powtórzyć po upływie 7-10 dni, ponieważ preparaty te słabiej działają na gnidy. Gnidy można usunąć z głowy płucząc uprzednio umyte włosy octem 6%. który powoduje ich odklejenie. W przypadku, gdy wszawica występuje u jednego z członków rodziny, kurację preparatem zwalczającym pasożyty należy zastosować u wszystkich domowników.

Dzieci, u których stwierdzono wszawicę nie powinny uczęszczać do szkoły czy przedszkola do czasu zlikwidowania insektów.

 

Zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby można poprzez:

  • Przestrzeganie podstawowych zasad higieny.
  • Częste przeglądy włosów, zwłaszcza u przedszkolaków i dzieci w szkołach podstawowych przeprowadzane przez rodziców
  • Używanie wyłącznie własnych przedmiotów osobistego użytku (grzebienie, szczotki do włosów, ręczniki, nie noszenie cudzych nakryć głów, szalików) 
 
Copyright © 2006 Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Warszawie. All rights reserved.